Merlo, Hybrid ile Ödül Aldı

geri-donusum-araclari-merlo-02
Merlo TF 38.7-120
4 Nisan 2016
mf-409-t-cs-156-cvtronic-22
Merlo Yeni MF 40.9 T CS 156 CVTronic
1 Nisan 2016
agriprize
Türkiye Distribütörlüğü’nü Koza İş Makinaları’nın yaptığı Merlo, Almanya’da düzenlenen Agritechnica Fuarında “İnovasyon Ödülü” için yarışan, 393 katılımcıyı geride bırakarak, Turbofarmer P40.7 Hybrid Telehandler ile fuarın en önemli mühendislik ödülü olan altın madalyayı kazandı.
Agritechnica Özel Ödül Gecesi’nde konuşma yapan Şirket Başkanı Amilcare Merlo: "Biz bir İtalyan şirketi olarak Ağır Sanayinin beşiği olan Almanya'da böyle bir ödüle layık görüldüğümüzden, kendimizi çifte başarı elde etmiş kabul ediyoruz; bu bizim için çok büyük bir gurur kaynağı” dedi. Konuya ilişkin yapılan açıklamada da “Global iş makineleri sektöründe ileri mühendislik konularında hep öncü olarak bilinen Merlo firması, 1987 yılında sektörde ilk defa teleskopik bomu şasenin orta bölümünde kullanarak, endüstri standartlarını değiştirmiş ve patent sahibi olduğu bu şase yapısıyla, telehandler pazarının gelişmesine öncülük etmiştir” denildi.

Yüzde 30 yakıt tasarrufu

Merlo’nun, Agritechnica Fuarı’nda lansmanı yapılan Turbofarmer P40.7 Hybrid ile bugüne kadar pazara sunulan tarım makineleri içerisinde “dizel-elektrik” telehandler üreten ilk şirket olduğu da belirtilen açıklamada “30 kW gücünde, lityum piller kullanarak iki saat boyunca şarj olmadan çalışabilen Turbofarmer P40.7 Hybrid belli aralıklarla dizel motor kullanımında ise, ara şarj yapabilmesi sayesinde, "Eko" modunda dört saat boyunca kesintisiz çalışma olanağı sağlıyor. 75 beygir gücündeki motor, saatte 40 km hız kapasitesine sahip iki kademeli hidrostatik şanzumanı beslerken, eş zamanalı olarak bir jeneratör ünitesini de besleyerek, 1.200rpm yada 1.800rpm devirde çalışmaya ayarlanarak, “Karma” modunda pilleri şarj edebiliyor. Bu modda çalışırken, yapılan test
sonuçlarına göre, yüzde 30 oranında yakıt tasarrufu sağlıyor” denildi. Tüm bunlara ek olarak, lityum pillerin makine park halinde iken prizden ya da kullanıcı tarafından makine üzerine yerleştirilecek solar paneller ile şarj edilebildiği de belirtilen açıklama şu şekilde son buldu: “Turbofarmer P40.7 Hybrid, 7.1 metre kaldırma yüksekliği ve 4.000 kilogram maksimum yük kaldırma kapasitelerine sahiptir”.