Çernobil’i Türk firma kaplıyor

merlo-rekor0cover
Merlo 25.6 Telehandler Guinness Rekorlar Kitabına Girdi
15 Nisan 2016
roto-40-30-mcss-cover
Merlo Roto 40.30 MCSS
6 Mayıs 2016
merlo-cernboil
Firmanız hakkında bilgi verir misiniz?
Yurtiçi ve yurtdışında önemli sayıda projeyi tamamlayan firmamızın referansları arasında Alışveriş Merkezleri, Yüksek Katlı Yapılar, Havaalanları, Spor Tesisleri, Endüstriyel Yapılar, Lojistik Depolar, Rezidanslar, Oteller ve İş merkezleri bulunuyor. Firma olarak basit bitümlü membran montajı ile başlayan faaliyetlerimiz süreç içerisinde temsilcisi olduğumuz uluslararası markalarla birlikte Türkiye dışına da taşındı. Okyanus Grup çatısı altında farklı firmalar oluştu. Endüstriyel ölçekte çatı ve cephe çözümleri, giydirme cephe sistemleri, anahtar teslim projeler yapan firmalarımız var. Gebze’de kurulu fabrikamızda üretim yapıyoruz. Türkiye’nin kaplama sektöründe faaliyet gösteren en büyük firmasıyız. 2000’li yılların başından itibaren Rusya ve Romanya’ ile yurtdışı çalışmalarımıza başladık. Sonrasında Kazakistan, Ukrayna, Cezayir, Libya, Suudi Arabistan ve Irak’ta çalışmalar yaptık ve halen yapıyoruz.“
Taşeron bir firma olarak çalışmanın zorlukları nelerdir?
Genel olarak yaşadığımız zorlukların başında, ana yükleniciler ile ilişkiler ve diğer alt yüklenecilerle olan iş koordinasyonu geliyor. Sonuçta taşeron olduğunuz için makine-ekipman olarak sınırlanıyorsunuz. Çoğu proje için iki adet Merlo Roto serisi 40.26M CSS Kule Dönüşlü Telehandler alındı.
zaman Ana yüklenicinin makinelerini kullanmanız gerekiyor. Bu da koordinasyonu çok kritik bir nokta olarak öne çıkarıyor. İşlerin öncelik sırasına uygun program yapmak da doğru ve kaliteli iş çıkarmak açısından önemli Aslında yapılan işin kalitesini de bu koordinasyon belirliyor. Firma olarak bugüne kadar pek çok yüklenici ile çalıştık, hepsinin aynı olmadığını söylemek mümkün. Her yüklenici ile aynı kaliteyi yakalayamıyorsunuz.
Okyanus olarak orada yaptığınız işi biraz ayrıntılandırır mısınız?
Daha önce de belirttiğim gibi dışarıya sızıntı olmasını engellemek konsepti ile kurulan bir yapı söz konusu. Çelik yapının, paslanmaz çelik özel panellerden oluşan tüm iç ve dış kaplama işlerini gerçekleştiriyoruz. Görevimiz de dışarı bir şey kaçmamasını sağlamak. Çok özel bir proje, teknolojiyi geliştirmeyi, geliştirilen teknolojiyi yapılan işe adapte etmeyi gerektiriyor. Kullandığımız malzemenin özelliği paslanmaz çelik olması, paslanmaz çelik yüz yıllık bir sabit performans beklentisi olan bir yapıda kullanılabilecek en uygun malzeme. Biz kullandığımız malzeme ile ilgili özel testler yaptık. Üzerine otuz kiloluk buz kütleleri attık, saatte 100 km hıza denk düşen rüzgar testi yaptık, yangın testi yaptık. Sistemin dayanıklılığını hem hesaplamalarla hem de bu testlerle ortaya çıkardık.

Nasıl bir makine parkı kurdunuz?
Kaplamacı olarak kısa zamanlarda farklı yükseklik, uzunluk ve boyutlarda çalışmamız gerekiyor. Kaba yapının aksine kaplama işi hızlı ilerler, ayrıca çalışırken mobil olmak önemli. Bu nedenle biz de buna göre makine parkı kurduk. Bu parkta hareketli platformlar, makaslı platformlar, teleskobik platformlar var.
Bir de joker makine dediğimiz Merlo’larımız var. Birden fazla işi yapabilen makineler bizim için önemli, Merlo bu anlamda bize önemli avantajlar sunuyor.

Makineleri hangi kriterlere göre seçtiniz?
Bizim için önemli olan firmanın makinelerinin arkasında durabilecek firmalar olması idi. Çünkü orası özel bir bölge ve özel bir iş yapılıyor. Özel kapılardan özel izinlerle geçilen askeri bir bölgede çalışılıyor. Makinede arıza olduğunda tamiri, yedek parçasının gelmesi vs süreç uzayabiliyor ve bu da tolere edilemeyecek zaman ve iş kayıplarına yol açabiliyor. Bu nedenle bizi yolda bırakmayacak makineleri ve markaları seçtik. Seçerken yerel servis ağı var mı, hizmet kalitesi iyi mi gibi noktaları araştırdık. Makineleri Serbest Bölge’ den teslim alıp bölgeye gönderdik, makineler Türkiye’ye girmedi.

Çernobil’deki iş için hangi makineleri aldınız?
Çernobil için beş adet 41 metre erişimli Haulotte personel yükseltici aldık. Hab marka 3 Holland Lift marka 1adet 32 metre erişimli makaslı platform aldık . iki adet de Merlo Roto serisi 40.26MCSS Kule Dönüşlü telehandler aldık.
Telehandlerları hangi işlerde kullanıyorsunuz?
Dediğim gibi Merlo’lar bizim için joker makineler. Birden fazla işi yapabiliyoruz. Personel yükseltmede, montajda, malzeme taşıma, yükleme, boşaltma işlerinde kullanıyoruz.

Merlo makinelerle ilgili ne tür bir servis ve yedek parça desteği alıyorsunuz?
Merlo’nun Türkiye temsilciliğini yapan Koza İş Makinaları ile özel bir anlaşmamız var. Yerinde teknik servis ve montaj hizmeti aldık. Şu ana kadar ciddi bir arıza yaşamadık, yaşanan arızalarda çok hızlı bir şekilde çözüldü. Ayrıca gerektiğinde sarf malzemeleri de oldukça hızlı şekilde temin ediyorlar.
Türkiye’den servis hizmeti
Okyanus Group’un Çernobil projesi için makine tedariği yapan, ayrıca teknik servis hizmetleri sunan Koza İş Makinaları Yöneticisi Burak Öztoygar da proje ve yapılan çalışma ile ilgili şunları aktardı: “Bu projede Roto Kule Dönüşlü 40.26 MCSS modeli 26 metre erişimli makinelerimiz çalışıyor. Makinelerin üzerinde kendinden kumandalı orijinal Merlo üretimi personel taşıyıcılar var. Bunların genişliği dört buçuk metreye kadar uzatılabiliyor. Makinede operatör bulunmasına gerek kalmadan direkt sepetten idare edilebiliyor. Bu da sahada uygulama yapan firma için önemli avantajlar sağlıyor. Makine çalışma pozisyonuna getirildikten sonra stop edilip maliyet yaratmadan iş yürütülebiliyor. Makinenin kule dönüşü dışında sepetle de sağa ve sola 180 derece hareketi var, bu nedenle yapının farklı noktalarına erişimde ciddi avantajlar ortaya çıkıyor.

Firma ile teknik servis anlaşmamız bulunuyor. Makinelerin teslimi ile birlikte Türkiye’den bölgeye giderek operatörlere eğitim verdik, periyodik bakımları oradaki kademede yapılıyor. Gerekli durumlarda da biz Türkiye’den müdahale ediyoruz.